03 квітня 2025 р. на педагогічному факультеті з ініціативи кафедри початкової освіти та освітніх інновацій відбувся Круглий стіл з міжнародною участю на тему «Актуальні проблеми освіти в аспекті цивілізаційних змін». Захід проведений в межах роботи створеної на факультеті Академії тьюторингу. Модераторами заходу виступили доктори педагогічних наук, професори кафедри початкової освіти та освітніх інновацій Марія Оліяр та Галина Русин. У круглому столі взяли участь викладачі Прикарпатського університету, Волинського національного університету імені Лесі Українки, Державної академії прикладних наук в Кросно (Республіка Польща), студенти та магістранти.
У вітальному слові декан педагогічного факультету Прикарпатського університету, доктор педагогічних наук, професор Оксана Кондур зазначила, що Круглий стіл присвячений актуальним проблемам освіти й науки сьогодення. Завідувач кафедри початкової освіти та освітніх інновацій Руслана Романишин наголосила на тому, що в заході беруть участь стейкхолдери – випускники педагогічного факультету, вчителі-практики, науковці, які мають великий досвід у розв’язанні освітніх проблем, що в умовах широкомасштабної війни в Україні постають особливо гостро. Присутніх привітала також професор кафедри теорії і методики початкової освіти, заступник декана з навчальної роботи факультету педагогічної освіти та соціальної роботи Волинського національного університету Валентина Вітюк.
Учасники Круглого столу взяли участь в обговоренні таких проблем, як:
1. Шляхи підвищення престижу професії вчителя за сучасних умов.
2. Способи запобігання симптомам шкільного стресу в учнів.
3. Тьюторинг у школі: мета, принципи й переваги.
Присутні радо вітали Лесю Павлюк – учительку початкових класів ліцею № 7 Івано-Франківської міської ради, переможницю конкурсу Global Teacher Prize Ukraine 2024, яка ввійшла в топ 50 кращих педагогів світу. Леся Іванівна поділиться своїми думками про те, яким має бути сучасний учитель як агент змін, які шляхи ведуть до успіху в сучасній освіті. Вона розповіла про власний шлях становлення як учителя, розвиток індивідуального педагогічного стилю, про творчий пошук, підвищення кваліфікації, сертифікацію в роботі вчителів, участь у педагогічних спільнотах, постійну самоосвіту та ін., відповіла на численні запитання присутніх. Модератор заходу професор Марія Оліяр зазначила, що університет пишається такими випускниками, та висловила сподівання на подальше тісне спілкування Лесі Павлюк з викладачами і студентами.
Ще одна випускниця педагогічного факультету Христина Бедрій – експертка з тьюторингу, координаторка з навчання та підтримки вчителів-тьюторів напряму подолання освітніх втрат, відповідальна за навчальні рішення в Програмі «СтудМентор», супервізорка тьюторів та тренерів з тьюторингу в ГО «Навчай для України», тренерка програм в International Academy of Tutoring, тьюторка ІІ ступеня, сертифікована й акредитована в Collegium Wratislaviense, – розкрила мету, принципи й переваги тьюторингу в освіті, вимоги до вчителя з тьюторськими компетенціями, ознайомила з новітніми напрацюваннями в педагогічній науці, зокрема такими напрямами, як розвиток мислення зростання, позитивна психологія, травмоінформований підхід та ін. У дискусії присутні обговорили такі проблеми, як основні завдання тьютора в початковій школі, шляхи долучення батьків до роботи в процесі тьюторингу.
Доктор педагогічних наук, викладач кафедри педагогіки Державної академії прикладних наук в м. Кросно, Республіка Польща, Beata Piechota розповіла про способи запобігання симптомам шкільного стресу в учнів. Доповідачка схарактеризувала зовнішні і внутрішні чинники стресу, різновиди шкільного стресу, найбільш значні стреси в польських школярів, джерела шкільного стресу та їх ознаки, способи запобігання стресу та допомоги дитині у важкий час боротьби з ним. Проблема викликала жваву дискусію в учасників Круглого столу у зв’язку з її особливою актуальністю в період війни в Україні. Зокрема, обговорювалися питання профілактичних заходів, які слід проводити з дітьми, а також проблема готовності студентів педагогічних факультетів Польщі та України до роботи з дітьми в стресовому стані.
За підсумками роботи Круглого столу визначено такі пріоритети в сучасній системі освіти, як готовність учителів до успішної самореалізації в педагогічній діяльності, постійна самоосвіта і саморозвиток педагогів, здатність до творчого пошуку, реалізація компетентнісного підходу в підготовці майбутніх педагогів, зокрема формування тьюторських компетенцій, розвиток емоційного інтелекту учнів, профілактика та подолання стресових станів у здобувачів освіти.