Професійна підготовка вчителя: соціально-педагогічний контекст

  1. Назва науково-дослідної роботи, номер державної реєстрації: «Професійна підготовка  вчителя: соціально-педагогічний контекст»(державний реєстраційний номер 0117U003281)
  2. Категорія роботи: фундаментальна.
  3. Керівник науково-дослідної роботи –Будник Олена Богданівна, доктор педагогічних наук, професор.
  4.  Термін виконання роботи: 2017 – 2027 рр.
  5.  Анотація

У контексті дослідження теми «Професійна підготовка вчителя: соціально-педагогічний контекст» обґрунтовано її актуальність, що виявляється у підготовці фахівця, здатного до виховної роботи з різними соціальними групами дітей і молоді (обдарованими учнями; учнями з особливостями психофізичного розвитку; дітьми, котрі постраждали внаслідок військових дій на сході країни; сиротами і напівсиротами, вихідцями із малозабезпечених, багатодітних і неповних сімей, дітей війни тощо). Доведено, що сучасний педагог повинен бути мобільним щодо адаптації до різних категорій дітей та їхніх сімей, вміти здійснювати психоло-педагогічне діагностування, налагоджувати продуктивну співпрацю у вирішенні проблем вихованця команди працівників закладу освіти.

Виявлено особливості професійно-педагогічної підготовки майбутніх учителів до розвитку й адаптації до активного соціального життя неповнолітніх, які стали жертвами російської агресії. Визначено педагогічні технології для використання педагогам у роботі з учнями, які постраждали внаслідок військового вторгнення росії в Україну або перебувають у статусі переселенців. Систематично проводяться курси підвищення кваліфікації для вчителів, у т.ч. для тимчасово переміщених педагогів, заклади освіти яких зазнали руйнувань через війну.

Подано пропозиції до проєкту Стандарту вищої освіти України ОР «Магістр» (галузь знань 01 Освіта/ Педагогіка, спеціальність 013 Початкова освіта) щодо формування в майбутніх фахівців педагогічної, психологічної, рефлексивної та адаптивної компетентностей. Удосконалено зміст окремих навчальних дисциплін  у руслі підготовки майбутніх учителів до реалізації соціально-виховних  завдань у закладі загальної середньої освіти.

Ключові слова: професійна підготовка, діти війни, психолого-педагогічний супровід, інклюзивна освіта, особистість молодшого школяра, соціально-педагогічна діяльність, освітній процес, майбутні вчителі, соціалізація, розвиток, учні з особливими потребами, учні із соціально вразливих груп, освітні інноваційні технології, підвищення кваліфікації.