Літературна кавалєрка «Історична»: гра-презентація сучасних книг для дітей та юнацтва

   6 травня 2025 року на Педагогічному факультеті відбулася чотирнадцята  Літературна кавалєрка –  гра-презентація  сучасних книг для дітей та юнацтва. Її учасники, студенти  другого курсу спеціальності «Початкова освіта», презентували серію книг «Мезей пригод» українського письменника, журналіста і драматурга Олександра Гавроша.

    З вітальним словом до учасників і глядачів звернулися декан Педагогічного факультету, докторка педагогічних наук, професорка Оксана Кондур, завідувачка кафедри початкової освіти та освітніх інновацій, докторка педагогічних наук, професорка Руслана Романишин. Привітала учасників письменниця, заслужена учителька України, депутатка Івано-Франківської обласної ради Оксана Тебешевська.

    Олександр Гаврош записав відеозвернення, в якому поділився історією написання творів, а також запропонував учасникам питання і завдання на основі сюжету повістей.

    Чотири команди змагалися за звання кращих читачів і знавців історико-пригодницьких повістей Олександра Гавроша, демонстрували буктрейлери, розповідали  про героїв, інсценізували фрагменти текстів, виконували завдання, запропоновані письменником і суперниками. Їхні роботи ще раз засвідчили високий рівень критичного, логічного, креативного мислення, вміння генерувати й реалізовувати найсміливіші ідеї промоції дитячої книжки і читання.

   Гру учасників оцінювало компетентне журі, у постійному складі якого докторка  педагогічних наук, професорка кафедри початкової освіти та освітніх інновацій Галина Русин (голова журі), бібліотекарка Віра Морицан, випускниця Педагогічного факультету Мар’яна Перчик.

    За результатами гри перемогу здобула команда «Товариство анонімних мандрівників у часі» (ПО-21), яка нагороджена дипломом І ступеня. Дипломом ІІ ступеня нагороджена команда «Назад у XVII» (ПО-22), а Дипломом ІІІ ступеня – команди «Часові Ельфи» (ПО-24) та «Літературні леді» (ПО-23). Усі учасники отримали солодкі подарунки від Оксани Тебешевської.

   Як зауважла авторка і організаторка проєкту Тетяна Качак, докторка філологічних наук, професорка кафедри початкової освіти та освітніх інновацій, «ця гра «Історична», адже в її основі історико-пригодницькі повісті Олександра Гавроша, в яких розповідається про знакові історичні події й знакові історичні постаті. Читаючи таку літературу, ми разом з героями мандруємо у XVII століття – часи першодруків Бериндів, дізнаємося про особливості функціонування друкарні й палітурні у Києво-Печерській Лаврі («Музей пригод»), спостерігаємо за подіями, які переживає ув’язнений Тарас Шевченко («Врятувати Тараса Шевченка»), святкуємо весілля Івана Франка («Геніальне кохання»), стаємо свідками подій, які відбуваються в Карпатській Україні («Героїчні канікули»). Олександр Гаврош, синтезуючи реальне і вигадане, минуле й сучасне, зацікавлює юного читача, спонукає пізнати національну історію крізь призму окремих фактів, подій, діянь історичних осіб. Основою кожної художньої розповіді про минуле є ґрунтовно опрацьовані документальні джерела, архівні матеріали, спогади очевидців. Автор сміливо транслює національні ідеї, показуючи перемоги й поразки українців у боротьбі за незалежність».

    Тетяна Качак подякувала учасникам за неймовірну гру-презентацію, деканату і колегам з кафедри початкової освіти та освітніх інновацій за постійну підтримку, випускниці Ірині Стрельченко (Грохолі) та Артуру Черняку за професійну фото- і відеозйомку, сенатору Педагогічного факультету Іллі Кочержукові та Ігорю Кіщуку за технічний супровід заходу. Окрему подяку адресувала  кандидатці педагогічних наук, доцентці кафедри початкової освіти та освітніх інновацій Лідії Плетеницькій та студентам  Івано-Франківського  фахового коледжу за активну участь глядацької зали у літературному дійстві, майстерну інтеграцію освітніх галузей у процесі підготовки здобувачів освіти різних рівнів.